News
Scholarships
Annette Montalvo is one of 111 students who recently received scholarships from the Dalton State Foundation. Here she accepts her Gibb Watts Memorial Scholarship from Dalton State President Dr. John Schwenn, left, and Dalton State Foundation Chairman Jim Bethel.

Dalton State Foundation Awards 116 Scholarships

The Dalton State Foundation awarded 116 scholarships to 111 students at its annual Scholarship Day recently. Donors and recipients were on hand for the festivities; scholarships were awarded for the 2011-2012 academic year.

A total of  53 scholarships were awarded to Whitfield County residents, including: Mara Ruano, Azeez Shaheen Foundation Scholarship; Tawni Harris, Beta Gamma Sigma Scholarship; Paul Barry, Buchanan Family  Scholarship; Sheliea Walker, Carlton Candler McCamy Memorial Scholarship; Hunter Key and Brooke Satterfield, City of Dalton Public Safety Scholarship; Janet Hayes and Christian Veve, Dalton State Foundation Family Scholarship, Carlos Anliker, Dalton State Foundation Scholarship; Mariana Liquidano and Hilary Mellon, Dalton State Foundation Study Abroad Scholarship; and Iman Soliman/Mohamed, Dalton State Foundation Study Abroad Scholarship and Carlton Candler McCamy Memorial Scholarship.

Also receiving scholarships from Whitfield County were Russell Smith, Derrell C. Roberts Memorial Scholarship; Breanna Kilgore, March Solomon and Lynn Wilbanks, Fincher-Loughridge Teacher Education Scholarship; Diego Espinoza, Sandra Lobos-Machuca, Flor Mendoza, Lorena Quintero, Oscar Ramirez, and Iraiz Vigil, Goizueta Foundation Scholarship; Irene Quintero, Goizueta Foundation Scholarship and Dalton State Foundation Study Abroad Scholarship; Deby Kilgore, J. Mason and Jacqueline Treadwell Scholarship; Patton Hunt, James E. Brown Scholarship; Roland Awasom and Greg Humble, Jolly Family Regents’ Engineering Transfer Program Scholarship.

Other students from Whitfield County receiving scholarships included Jordan Payne, Kate McMillan Daniel Memorial Scholarship; Kim Howard, Jaime Pesl, Jennie Sosebee and Oana Tentea, Kenneth E. and Dottie S. Boring Health Occupations Scholarship; Colton Taylor, Kiwanis Club of Dalton/Earl McGhee Scholarship; Shasta Ledwell, Albert Mathenge, and Jennifer McCollum, Mayor’s Scholarship; Stacey Wheat, Medical Laboratory Technology Scholarship; Lynn Wilbanks, MWE Scholarship in Teacher Education; and Justin Goforth and Eloa Menezes, Norris and Billie Little Scholarship.

Whitfield County students receiving scholarships also included Amber Fletcher, Northwest Georgia Chapter of the Georgia Society of CPAs Scholarship; Amanda Green, Ratner Foundation Scholarship; Kayla Almazan, Caleb Mahoney, Fantasia Silvers and Melissa Stanley, Roy Barrett Scholarship; Cord King, Ryan Allan Acree Memorial Scholarship; Tonja Redmond, Stan and Janet Goodroe Scholarship; Adrienne McCurdy, Wayne E. Bell Memorial Scholarship; Blake Tipton, Wells Fargo Scholarship for Business Excellence; and Candace Freeman, Wine and Spirits Wholesalers of Georgia Scholarship.

Twenty-two scholarships were awarded to Murray County students, including: Tamya Morris, Dalton State Foundation Family Scholarship; Regina Franklin and Heather Thomas, Fincher-Loughridge Teacher Education Scholarship; Annette Montalvo and Migneris Montalvo, Gibb Watts Memorial Scholarship; Sandra Gonzalez and Aurelio Jacobo, Goizueta Foundation Scholarship; Marlen Rodriguez, Hispanic/Latino Social Work Scholarship; and Sandra Esparza, Goizueta Foundation Scholarship and School of Business Scholarship.

Other Murray County students honored with scholarships include Andrew Boatwright, J. Mason and Jacqueline Treadwell Scholarship; Carlos Munoz, Mayor’s Scholarship; Panda Keener, Minor Family Nursing Scholarship; Tammy Crump, Rick Seeman, and Jamie Sherlock, Murray Scholarship; Rhonda Martin, Ratner Foundation Scholarship; and Anita Pena-Pelaez, Rita Salazar Scholarship; Victor Soto, Robert W. Kinard Scholarship; Joseph Bartenfield, Ratner Foundation Scholarship and Ronald S. Taylor Memorial Nursing Scholarship; and Tiffany Fowler, Roy Barrett Scholarship.

Seventeen scholarships went to students from Catoosa County; they are: Daniel Petty, Carlton Candler McCamy Memorial Scholarship; Kristin Griffus, Dalton State Foundation Family Scholarship; Jaana Linna, Dalton State Foundation Research Stipend; and Casey Crook and Cassandra Wooten, Dalton State Foundation Study Abroad Scholarships.

Also from Catoosa County are: Jesse Headrick, Don E. Davis Environmental Studies Scholarship; Caleb Parker, Fincher-Loughridge Teacher Education Scholarship; Marisa Cardenas, Goizueta Foundation Scholarship; and Julie Dotson and Merdina Mustedanagic, the J. Mason and Jacqueline Treadwell Scholarship.

Other Catoosa County honorees include Amber Stanyer, the Ken White Scholarship, Alyse McAllister, the Kenneth E. and Dottie S. Boring Health Occupations Scholarship; Amelia Atwell, the Patricia McGuire White Memorial Scholarship in Biology; Calvin Allen, the Ratner Foundation Scholarship; David Amis and Courtney Harris, the Roy Barrett Scholarship; and Lauren Marcus, the W.W. Fincher Scholarship.

Walker County students earned a total of 11 scholarships; those students are: Amanda Franklin, Arvine Phelps Memorial Scholarship; Tommy Pettyjohn, Chair of the Foundation Scholarship; Hilary Hicks, Dixie Hasty Kinard Scholarship; Sarah Reed, Fincher-Loughridge Teacher Education Scholarship; Leesa Fawson, J&J Industries Scholarship; Justin Ouzts, John A. Hutcheson, Jr., Scholarship in History; Fawn Hatfield, Rhonda Hill, and Rachel McNew, the Roy Barrett Scholarship; Sara Ashby, Stan and Janet Goodroe Scholarship; and Dustin Triplett, Walter M. and Fannie B. Jones Scholarship.

Among the Gilmer County scholars recognized were Anthony Daves, Azeez Shaheen Foundation Scholarship; Christy Keown, J. Mason and Jacqueline Treadwell Scholarship; Joshua Curtis and Doug Moore, the Kenneth E. and Dottie S. Boring Health Occupations Scholarship; Jeremy Vielmas, the Northwest Georgia Chapter of the Georgia Society of CPAs Scholarship; Jennifer Smith, the Ruth C. Boyle Scholarship; and Joseph Vantrepotte, Northeast Georgia Board of Realtors Scholarship.

Gordon County scholars recognized were Ivette Flores who received the Johnnie and Peter Bakkum Scholarship, and Andrea Talbot who was awarded the Ratner Foundation Scholarship.

Two students from Dade County received scholarships; they are Leah Martin who received the Bob E. Knisley Scholarship and Angel Dagnan who was the recipient of the Rotary Club of Dalton Scholarship.

Karen Schaaf of Fannin County is the recipient of a Kenneth E. and Dottie S. Boring Health Occupations Scholarship at Dalton State College.

Lalitha Coetsee of Cobb County was the recipient of a J. Mason and Jacqueline Treadwell Scholarship.
Dalton State, 650 College Drive, Dalton, GA 30720
706.272.4436 • 1.800.829.4436 • www.daltonstate.edu