News Release

Dalton State Graduates 274 in Fall Ceremony

December 20, 2012


Congratulations to the Dalton State graduates who received a total of 274 degrees and certificates in commencement ceremonies Friday, December 14, at the Northwest Georgia Trade & Convention Center. More than one-third of the graduates earned bachelor’s degrees.

Graduates are listed by degree.

Bachelor of Applied Science in Technology Management

Chad Stacey Grant
Michael L. Powell, cum laude

Bachelor of Arts in English

James W. Adams
Cydney Leigh Barnes
Brandon R. Campbell
Jessica Leigh-Ann Cleary, cum laude
Jennifer Grayson Copeland, cum laude
James Casey Croft, cum laude
Leanna Jean Gable
Ashley Nicole Gifford
Kathryn Elisabeth Hayes, magna cum laude
Daniel A. Petty
Philistine Saleh Rashid, cum laude
Holly Anita Robinson, cum laude
Whitney L. Wyatt

Bachelor of Arts in History

Tom Causby, cum laude
McKinsi Carmen Lents
Christopher Layne Temple, cum laude

Bachelor of Business Administration in Accounting

Erik Amador
Corey Aaron Angland, magna cum laude
Fawn Nicole Burnette
Jeffrey W. Fleming
Ahyoung Han Karen
Suzanne Hansen
John M. Holcomb
Heather Rochelle Hudgins
Paula Jean Johnston
Jeremy Lee Marchmon
Tosha Marie Martinez
Daylon S. Mathis
Jason L. McFarland
Brandon T. Morris
Christen Burns Nations
Jeffrey Dale Nave
Maria Guadalupe Rodriguez
Leslie Warren Sanders
Shirley T. Smith, cum laude
Brian L. Wilson

Bachelor of Business Administration in Industrial Operations Management

Brandon T. Brophy

Bachelor of Business Administration in Management

Bryan Matthew Alexander
Rhonda L. Allen, cum laude
Anna Copeland Angland, magna cum laude
Robert Michael Brown
Robby Charles Chappell
Lydia Mae Graham, cum laude
Rickey Scott Guest
Maria G. Mendez
Eloa da Hora Menezes, magna cum laude
Rajan Patel
Cheryl Dawn Phipps
Marissa Griselda Vazquez

Bachelor of Business Administration in Management Information Systems

Gary Lynn Dixon, II, magna cum laude
Jose Luis Flores
Albert Ndegwa Mathenge, magna cum laude
Tracy Michelle Rink, summa cum laude
William B. Tipton, magna cum laude
Kevin Arthur Watson

Bachelor of Business Administration in Marketing Systems

Patty Tesia Barnes
Alejandra Mendoza, cum laude

Bachelor of Science in Biology

Joshua Martin Oliver
Nitiksha R. Patel, cum laude
Krista Leigh Smith

Bachelor of Science in Criminal Justice

Sara Elizabeth Andrews, cum laude
Melanie Beth Bagley
Ashlee Sue Bailey, cum laude
Patrick Earl Garrett
Annette Marie Montalvo Torres, cum laude
Larry Caleb Pratt, cum laude
Osvaldo Sicairos
Michael Ananias Noah Whitfield

Bachelor of Science in Early Childhood Education

Alexandra D. Whitener
Gita A. Brown
Brittany S. Carroll
Whitney L. Clark, magna cum laude
Tiffany N. Daniel
Amy D. Forkner, cum laude
Richard K. Haskins
April D. Hobby
Adam Anthony Brian Holsomback, cum laude
Nina Virginia Johnson
Shanna N. Kaylor
Brittney K. Miller
Zachariah M. Miller
Lauren K. Pedigo
Sarah J. Sanford
Angielica Leigh Self
Tiffany M. Stanley, cum laude
Rachael Elizabeth Roden
Karol Kathaleen Stroud, magna cum laude
Rachael M. Sutton, magna cum laude
Marilu Velasquez
Lynn C. Wilbanks, cum laude
Jenny M. Womack

Associate of Applied Science in Computer Networking and Service Technology

Selena Davenport, magna cum laude
Johnathan Matthew Nesbit
Clinton Stanley Ray
Jacob Brinton Reeves
Alexander Kirk Shepard
Johnny R. Shepherd, summa cum laude

Associate of Applied Science in Computer Operations

Laura M. Phelps, cum laude

Associate of Applied Science in Industrial Electrical and Electronic Technology

Alexander Aviles
Joctan Cervantes
Jonathan Ryan Jones, magna cum laude
Claude Stacy Mosteller
David Jeremiah Thomason

Associate of Applied Science in Integrated Technology Studies

Russell Lightfoot Jones, magna cum laude

Associate of Applied Science in Management

Edward O. Hall

Associate of Applied Science in Medical Laboratory Technology

Tracy Rebecca Brown
Jaime Cantrell Smith
Brett Hammonds Ingle
Maria Emma Mendiola, cum laude
Cindy M. Bagley, cum laude
Janeth Gonzalez Rico

Associate of Arts in Communication Studies

Alex’Andrea Michele’ Mathis-Porter
Ashlee Nichole Swilling, cum laude

Associate of Arts in English

Paul J. Barry

Associate of Arts in Foreign Language

Kayla M. Couch, summa cum laude

Associate of Arts in General Studies

Sarah Elizabeth Burns, cum laude
Jacob A. Keen
Zachary Scott Shahan
Christian Galland Veve

Associate of Arts in Psychology

Ashlee Sue Bailey, cum laude
Bridgette Kristine Bryant
Sarah Jean Cartin
Jonathan William Andrew Caylor
Jessica Gloria Davis
Holly Elizabeth Dyer
Patrick Earl Garrett
Alex C. Hawkins
Ashley Colwell Keener
Wesley Scott Mahan
Hilary Anne Mellon, cum laude
Annette Marie Montalvo Torres, cum laude
Richard Lamar Pack
Larry Caleb Pratt, cum laude
Michael Blake Pruett
Kenneth Lamar Rhudy
Clinton J. Travis, summa cum laude

Associate of Arts in Social Work

Clemencia Jimenez Ixcoy

Associate of Science in Business Administration

Jose Guillermo Alatorre
Danielle Maurita Blevins
Micheal T. Floyd
Gary Wayne Groce
Brittney Denise Jackson
Shasta M. Ledwell, magna cum laude
Lorena M. Lopez
Rosa Lopez
Rosalva Moso
Joshua Paul Panther
Katherine Elaine Phillips
Allison Kate Sissom
Brittany Michelle Smith
Matthew Scott Smith
Amanda Danielle Stevens, magna cum laude

Associate of Science in Dental Hygiene

Kayla Ruth Wolanin

Associate of Science in Early Childhood Education

Tonya L. Hawkins
Amy E. Harrison
Aaron M. Kaylor
Fernanda Koop
Brittany Anne Stone
Michelle A. Stransky
Amanda Leigh Bryant

Associate of Science in General Studies

Krista R. Cordova
Merrily Joy Suits, magna cum laude

Associate of Science in Nuclear Medicine Technology

Edna V. Maldonado

Associate of Science in Nursing

Randy Lee Morrison

Associate of Science in Occupational Therapy

Brandon Cortez Tyson

Associate of Science in Physical Therapy

Ashley Renae Foxx
Hunter Lamar Key

Associate of Science in Physics

Barry Kenneth Batchelor, II

Certificate in Computer Networking and Service Technology

Vilmer Vigil Rico
Anthony Mark Walker, with merit

Certificate in Industrial Electrical and Electronic Technology

Gustavo Velazquez

Certificate in Licensed Practical Nursing

Sheena L. Baker
Natalie Anne Bartley, with merit
Tiffany Lynn Brendel, with excellence
Christmas Angel Campbell
Yesenia Canedo, with merit
Cyndi LeeAnn Dunagan, with merit
Alyssa Megan Earnest
Amanda Nicole Green, with excellence
Abigail Katherine Harrison
Mandy Michelle Hughett
Ashley Kristle Joyce
Gina Jules-Metellus, with excellence
Elizabeth F. Land, with merit
Yulivet Perez-Rios, with merit
Mayra Jeanine Salazar
Jessica Nicole Sheram, with merit
Tonya Ellen Stone, with merit

Certificate in Management

William C. Dowdey
Lucia Guadalupe Salaices

Certificate in Medical Assisting

Maria Rosario Trejo, with merit

Certificate in Office and Business Technology

Emme N. Dunaway
Teri L. McCall

Certificate in Supervision

Carlos A. Coronel
Ronald L. Lindsey
Betty Jean Loner

Note: Some graduates did not choose to have their names listed.

Dalton State, 650 College Drive, Dalton, GA 30720
706.272.4436 • 1.800.829.4436 • www.daltonstate.edu