News Release

Dalton State Confers 422 Degrees in Spring Ceremony

May 16, 2013

Graduation 2013 Image
Two candidates for the bachelor of science degree in early childhood education prepare for the pomp and ceremony of Dalton State’s 48th Commencement Ceremony held May 10 at the NorthWest Georgia Trade & Convention Center.

Dalton State College conferred a total of 422 degrees and certificates at its spring graduation ceremony Friday, May 10, at the Northwest Georgia Trade & Convention Center.

Graduates are listed by degree.

Bachelor of Applied Science in Technology Management: Shannon Nichole Krech, cum laude;

Bachelor of Arts in English: Joshua Tyler Anderson, cum laude; Zach Ryan Berry; Courtney Lee Chandler; Brooke LeShea Chastain; Katherine Elaine Christian; Daniel Adams Danahy, cum laude; Courtney Lynn Harris, cum laude; Cassandra Emilie Wooten; and Jessica Hilary Wyatt;

Bachelor of Arts in English with Secondary Certification: Erica L. Medley, magna cum laude; and Tiffani LaShae Roberts, magna cum laude;

Bachelor of Arts in History: Brandi Faye Cooper, cum laude; Brian Scott Hilliard, cum laude; Jeremiah Patrick Lee, magna cum laude; Spencer Kyle Pickens, cum laude; and Robert A. Priester;

Bachelor of Arts in History with Secondary Certification: Curtis J. Carson, magna cum laude; Joshua David Laney; Tara N. Ramsey; and Jordan L. Vess;

Bachelor of Arts in Mathematics with Secondary Certification: Matthew D. Culbreth; Jeffery Lynn Ferrick, magna cum laude; and Bradley Zane Ogle;

Bachelor of Business Administration in Accounting: Sonya Rene Baggett; Jennifer Leann Dale, cum laude; Lemuel Ray Faulknor, III; James Paul Gosselin, cum laude; Elena Hernandez, cum laude; Amber Henson Kerr; Alexander Lewis Marks; Deborah Hitt Moody; Susan Fay Nation; Krishna Patel, cum laude; Amy Wilkins Ridley, magna cum laude; Hugo Soto, cum laude; and Amber Mae Stanyer, cum laude;

Bachelor of Business Administration in Industrial Operations Management: Jade Marie Holbrook; Wes Bronson Love; and Richard Gerald Whitmore, magna cum laude;

Bachelor of Business Administration in Management: Mario P. Acosta-Oros; Melissa Ann Bohm; Heatherly Ann Buffington; Antonia Ignatia Chattam; Steven C. Kelly Correll; Rebecca Leigh Frahm; Kenyon Travis Henry; Ryan David Hollingsworth; Jessica Sarah May Hunter, cum laude; Tracy L. Loukas, cum laude; Brittany Jordan Manis, cum laude; Jared Michael Marlin, magna cum laude; Joshua David Marlin, magna cum laude; Kennith Blake Meeks, cum laude; Yolanda Nancy Ortiz, cum laude; Braulio Perez; Joana Jazmin Rios-Saucedo; Warren Allen Shepard; and Mariela Alejandra Velazquez;

Bachelor of Business Administration in Management Information Systems: Anthony Justin Allen, cum laude; Itamar M. Barrios; Nery Castillo; Lucas Brandon DeSherlia; Nathanial Craig Gainer, summa cum laude; Marvin Donald Hicks, Jr.; Joshua Freeman Lee Parish, cum laude; and Melanie Lynn West, cum laude;

Bachelor of Business Administration in Marketing Systems: Veronica Lee French; Randolph Blaine Haston; Daniella D.R. Khan; Paul R. Province; Kristi Gail Thomas; and Bailey Morgan Watson;

Bachelor of Science in Biology: Patrick A. Amos; Jessica Ann Barber; Caitlyn S. Bunch; Kayla M. Couch, summa cum laude; Kara Eden Day, magna cum laude; Angel Gonzalez; Nathaniel Bart Jones, magna cum laude; Avron Darrion Khan; Quinesha Nicole Lewis; Joshua Paul Peppers, cum laude; and April Denise Wall;

Bachelor of Science in Biology with Secondary Certification: Jennifer R. Roach; and Savannah Dawn Wyatt;

Bachelor of Science in Chemistry: David Alan Duzan; Stephen Aaron Hobbs; Dustin Lamar Scott, cum laude; and Jessica Diane Trail;

Bachelor of Science in Criminal Justice: Aldo Francisco Avila; Brenda Franco-Canchola; Joel Patrick Gentry; Bethany Morgan Haston; Daisy Hernandez; Ashley Jerod Johnson; Megan Rae LeCroy; Wesley Scott Mahan; Carlos Alberto Munoz, magna cum laude; Jason Michael Reece; Melissa Lee Wells; and Tammy Lynn West, magna cum laude;

Bachelor of Science in Early Childhood Education: Jessica L. Adams, cum laude; Kristen L. Allmond; Maribel Alvarez; Eleazar Arreguin; Caitlin E. Bagby; Kayla L. Boyd; Sydnee L. Brooks; LauraBeth A. Bunch, magna cum laude; Caleb S. Byrd, cum laude; Cassie L. Callihan; Paige E. Daniels, magna cum laude; Anna G. Dougherty, cum laude; Janie V. Hanna; Corey L. Lingerfelt; Brittany M. Lowe; Danielle Allysa Mincey, cum laude; Jordan A. O’Neal, magna cum laude; Jillian Shea Pack; Mollie V. Parker, magna cum laude; Phillip Caleb Parker; Jennifer S. Payne, magna cum laude; Jordan B. Payne, magna cum laude; Brion W. Peterson, magna cum laude; Corey Dakota Phillips; Christine W. Plaisted, magna cum laude; Kelsey H. Powell; Chasity C. Rehagen, cum laude; Sarah Elizabeth Ridge, cum laude; Jose L. Rodriguez; Rebekah W. Rogers; Lyric N. Saylor; Brandi L. Steelmon; Maribel Suarez; Katherine T. Malone; Allie McKenzie Tinker, magna cum laude; and Sara M. Vaughan;

Bachelor of Science in Mathematics: Benjamin Eli Harden;

Bachelor of Science in Nursing: Jacqueline Xiomara Barrios; Valerie Vaughn Brooks, cum laude; Julie Ann Crabtree, cum laude; Amber Kristen Forster, cum laude; Heather Bennett Guthrie; Shasheeta Youlanda Hammond; Traci Sue Kelley; Amber Lee McMahan; Kyle Walter Parton; Jennifer Lynn Shaw-Pass; Jaime Elaine Pesl, magna cum laude; Tessie Grace Pierce, cum laude; Maria T. Plaza Zuniga; Mitzi Brown Reed; Amin Sadruddin Sohani, magna cum laude; Jessica Griffith Sparks, cum laude; Rhonda Leigh Townsend; Tracy V. Turner; and Rachel Elizabeth Wilbanks;

Bachelor of Science in Social Work: Amber Kay Lowe; Alisha Faye Bennett; Latasha Shantel Bonds; Samara Nelson Bowers; Ellis Todd Causby; Melissa Rena Dempsey, cum laude; Ivette Flores, cum laude; Tanya Dawn Lindsey, cum laude; Carlette Calhoun McSpadden; Randle Benjamin Parker, cum laude; Michele H. Phillips; Tiffany W. Proctor, cum laude; Robin Marie Richardson; Joshua Kyle Simpson, cum laude; Jennifer Ann Smith; Zachary Ryan Townsend, cum laude; Valerie R. Watters; Scott L. Wheeler; and Deborah J. Wood; cum laude;

Associate of Applied Science in Computer Networking and Service Technology: James Allen Brewster, cum laude; Darren Douglas Cobb, cum laude; Jose Carlos Lopez Carias; D’Adrea J. McLawrence; William Claud O’Hearon, III, magna cum laude; Michael L. Ramirez; cum laude; Usvaldo Velazquez, magna cum laude; Brett Samuel Wable; Jacob Allen Walker; and Billy Jack Wright;

Associate of Applied Science in Computer Operations: Toni M. Johnson, magna cum laude;

Associate of Applied Science in Digital Design: Joshua Craig Bishop; Bertha Leigh Cobb; Brandon James Ensley; Joshua Tyler Haynes; Kenneth Brent Michael; Christopher Jordan Patterson; Randall Dexter Reese, Jr.; Trent Anderson Wilkey; and Douglas Steven Yeargin;

Associate of Applied Science in General Business: Tamya Gail Morris, magna cum laude;

Associate of Applied Science in Industrial Electrical and Electronic Technology: John Taylor Cox; Ruben Diego; Salvador Garcia; and Jacob B. Osborne;

Associate of Applied Science in Integrated Technology Studies: James Allen Brewster, cum laude; Ronnie Lynn Dyer, Jr., summa cum laude; Patricia J. Findley, cum laude; and Gregory Glenn Roberts;

Associate of Applied Science in Management: Elida B. Avila, cum laude; Jessica B. Hixon; Allison Sloan Markland, cum laude; Diana Naomi Rodriguez; and Lisa Marie Sexton;

Associate of Applied Science in Marketing: Manuel J. Meza;

Associate of Applied Science in Medical Assisting: Allison Lynn Whittenbarger;

Associate of Applied Science in Medical Office Administration: Nancy Gomez, cum laude; Jennifer C. Jones; Nadah Mushtaq;

Associate of Applied Science in Office and Business Technology: Christy N. Romans-Germany, cum laude; Maribel Ornelas; and Christina Louise Pinson;

Associate of Applied Science in Radiologic Technology: Michael Eugene Alvey, cum laude; Jennifer A. Angel, cum laude; Katherine Lee Roach, cum laude; Edgar Giovanni Castillo; Sarah Elizabeth Chance; Haley Brooke Davis, cum laude; Jake Elliot Downey, cum laude; Cara LeeAnn Elkins, summa cum laude; Christopher Nathanial Gresham; Pedro Antonio Landaverde; Jennifer Elise McCollum, magna cum laude; Rebecca Peters; Jeffery Todd Pritchett, cum laude; Molly Lynn Ramsey, cum laude; Darrell Gregory Trotter; and Cassie Marie Watkins, magna cum laude;

Associate of Applied Science in Respiratory Therapy: Jed Wyatt Bowen; Kimberly Dawn Brown; Erin Nicole Faulknor; Ashley Marie Henry; Caylen Elaine Hollaran; Carri W. McClure; Steven Jacob Morris, cum laude; Rhonda L. Overdear; Mary Mae Sims; Charl Streicher, magna cum laude; Rachel Alice Teague; and Joey Williams, cum laude;

Associate of Applied Science in Supervision: Whitney LaSha Brogdon; Candra M. Frady, cum laude; Steven Lamar Rogers; Evette C. Wheeler, magna cum laude; and Jonathan Barry Wise;

Associate of Arts in Communication Studies: Brooklyn Hope Cole; Christian Dayana Sanchez-Correa;

Associate of Arts in English: Kaitlyn Augustus McGee, cum laude; Natasha Pickard;

Associate of Arts in General Studies: Josie Vicky Betancourth; Joshua Cecil Ryan Hamrick; Shelby Harrison Jones, magna cum laude; and Jeffery Seth Stallard;

Associate of Arts in History: Jeremy Hunter Ballew; and Catherine Elise McCleery, cum laude;

Associate of Arts in Political Science: Tessa Helena Lawson

Associate of Arts in Psychology: Jessica Paige Bloodworth; Hannah Rebecca Boling; Samara Nelson Bowers; Faye Marybelle Christian; Shonna Nicole Dean; Emily Jordan Gayton; Daisy Hernandez; Mark Shawn Meadows; Danielle Nicole Phillips; Mitzi Brown Reed; and Lilian Denisse Sanchez-Luna, summa cum laude;

Associate of Arts in Social Work: Marilyn Dayany Echeverria;

Associate of Science in Business Administration: Rocio Caro; Fanny Gabriela Cruz Reyes; Luis Alberto Herrera; Justin Edward Hyatt; Sonia Lynn Jenkins, cum laude; Javier Isai Menjivar; Angela Renee Barnes; Chad Allen Rosser; Allison Danielle Sales; Benita Ann Shipman; Matthew J. Statham; Susan Heather Stegall; Amanda Renee Stewart; Andy Hoa Tran, cum laude; Faleedra Janene Vineyard; Aubrey Trevor Greeson, cum laude; Michael Nolan Hayes; Max Wolfgang Nakel; and Jacob Allen Walker;

Associate of Science in Criminal Justice: Marlena M. Johnston; and Barbara Ellen Nicholson;

Associate of Science in Dental Hygiene: Neyra J. Barajas, cum laude; Brandy Nicole Maddox; and William Kelly Wright;

Associate of Science in Early Childhood Education: Christian Brooke Bivens, cum laude; Tonya Elise Dean; Lindsey Brooke Epps; Ashley Michelle Garcia; Elizabeth Ashley Kennedy, summa cum laude; Margaret Elaine McClure, Melissa Darlene Pinyan, cum laude; Brittany Nichole Ross; Breann Michelle Sitton, cum laude; Whitney Lynn Sutton; and Dana Reneita Trentham;

Associate of Science in General Studies: Derek Blane Beaver, cum laude; Tori Alayna Gilley, magna cum laude; Alberto Perez; and Travis Russell Maynard Young;

Associate of Science in Nursing: Britney N. Allen; Marlin Calvin Allen; Laura Lee Betty, summa cum laude; Joshua Paul Beyer; Rebecca Danielle Blankenship; Kayla Lee Blevins, cum laude; Amanda Courtney Braun; Virginia Lynn Burford; Mary Katelyn Chapman; Natalie Renee Childers; Crystal Mandie Chumley; Ashley Michelle Curtis; Tonya Rymer Dalrymple; Regina Theresa Davis; Erica Nicole Dunbar; Kala Marissa Elamparo, summa cum laude; Katie Margarete Ellenburg; Melissa Jane Eskew, magna cum laude; Alicia Finley; Margarita Gomez, cum laude; Sandra Gonzalez; Stephanie Crystal Greer; Dawn Marie Herndon; Christina Caroline Holmes; Brittany Taylor Jackson, cum laude; Brandie Marie Johnson; Jessie Elaine Johnson; Katrice Rashawn Hinson; Stacey R. Koop; Kathryn Lovett Kornberg; Christina Lea Larmon; Alyssa Jewel Larson; Sabrina Lynn Lewis; Bruce Dale Manning, Jr.; Michelle Lynn Martin; Briana Marie Maxham; Alyse Nicole McAllister; Amber Marie McCarter, cum laude; Alison Allanea McMurry; Lauren Elise Nunnelly; Brittney Leigh Parham; Sweety Rakeshkumar Patel; Kayla Danielle Rewis; Mary Paola Salazar; Mary Elizabeth Sergent; Stacey Lynn Slaughter; Dana Marie Stanfield; Jeremy Kyle Stansell; Kayla Alyse Stover; Danny G. Summers; Melissa Lee Ann Swanson; Christine Ann Thomas; Misty Sheree Thompson, magna cum laude; Bridgette Nicole Toth; Mandy Michelle Townsend; John Tyler Weldon, cum laude; Bonnie Jo Wilkinson; Melissa Williams; Sharon Kay Williams; and Jessica Nicole Yother;

Associate of Science in Pharmacy: Kyle Stephen Butterworth; Kara Eden Day, magna cum laude; and Chirag A. Patel; Jonathan Pena;

Associate of Science in Physical Therapy: Jennifer Elaine Goss;

Associate of Science in Physics: Jesus Carrillo, cum laude; Joshua Lee Cavender, cum laude; Bradley Paul Culbreth; Omar Oziel Garza; Anthony Vaughn Graham; Ted Jonas Hope, III, cum laude; Jason Scott Lowry; Dustin Tyler Shields, magna cum laude;

Associate of Science in Radiography: Yadira Mejia;

Certificate in Computer Networking and Service Technology: Ahmed H. Elnajjar;

Certificate in Computer Operations: Ismael Belman, with distinction; and Zachery L. Neighbors, with merit;

Certificate in Industrial Electrical and Electronic Technology: Alejandro Ochoa Valencia;

Certificate in Licensed Practical Nursing: Sonia Noemi Ayala; Tanya Lynn Duncan, with merit; Phoebe Doreen Ellis, with distinction; Rebecca Blyss Gunn, with distinction; Megan Elizabeth Hutchings; Leslie Eugenia Palmer, with distinction; Charlene Michele Parker; Margaret Olivia Presley; and Christy Cox Ross;

Certificate in Management: Amy Leah Dobson, with distinction;

Certificate in Medical Assisting: Brittany Rachelle Apple; Maria Guadalupe Barriga, with distinction; Keri Nicole Beal, with merit; Karen Renae Chastain, with merit; Sabrina Renee Eades; Lou Ankely Guzman, with merit; Luisa Fernanda Maddox, with distinction; Lourdes Monterrey; Kimberly Ann Myers; Amy Marie Richards; Sandra Rodriguez; Marla Michelle Smith;

Certificate in Office and Business Technology: Marisol Garcia; Laura N. Salaices;

Certificate in Supervision: Jesus Damian Acosta; Pedro Hernan Espitia-Avila; Margret Cille Osborne; Rafael Pacheco-Pulido; Brandon C. Patterson; and Kay Michelle Sauceda, with distinction.

Dalton State, 650 College Drive, Dalton, GA 30720
706.272.4436 • 1.800.829.4436 • www.daltonstate.edu